Białe plamki na zębach. Skąd się biorą i jak je usunąć?
Data dodania: 19.11.2024
Białe plamki na zębach, choć zwykle są niewielkie, potrafią wpływać negatywnie na estetykę uśmiechu. Mogą również świadczyć o ogólnej kondycji zębów. Ich pojawienie się może być powiązane z niedoborami mineralnymi, nadmiarem fluoru, czy demineralizacją szkliwa. Dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć!
W artykule znajdziesz informacje o przyczynach powstawania białych plamek na zębach: od fluorozy, po demineralizację, urazy szkliwa, aż do hipoplazji, niedoboru witamin i minerałów. Dowiesz się wszystkiego na temat skutecznych metod leczenia. Znajdziesz też wskazówki, dotyczące profilaktyki tego rodzaju zmian.
Co białe plamy na zębach mówią o Twoim zdrowiu?
Białe plamki na zębach często traktuje się jako problem estetyczny. Dlatego też zdarza się, że są bagatelizowane. Zwłaszcza w przypadku, kiedy nie towarzyszą im objawy bólowe, a ich rozmiar jest niewielki. Jednak w rzeczywistości tego rodzaju zmiany mogą być pierwszym sygnałem tego, że szkliwo zębów nie jest w pełni zdrowe.
Możliwe przyczyny powstawania białych plamek to m.in.:
- nadmiar fluoru w organizmie (fluoroza),
- demineralizacja szkliwa, urazy szkliwa,
- początki próchnicy,
- niedobory witamin i minerałów, hipoplazja.
Oczywiście za taki stan rzeczy mogą odpowiadać zróżnicowane czynniki – począwszy od stylu życia, po nieprawidłową dietę, higienę jamy ustnej, do zaburzeń wrodzonych.
Co robić, jeśli zauważysz białe przebarwienia na zębach?
W przypadku, kiedy zauważysz u siebie białe przebarwienia na zębach, pierwszym krokiem powinien być kontakt ze stomatologiem. Specjalista dokona precyzyjnego oglądu uzębienia oraz oceni stan szkliwa. Ponadto przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, który pozwoli mu zidentyfikować czynniki odpowiedzialne za powstanie zmian.
Nie jest natomiast wskazane samodzielne leczenie białych plamek na zębach. Chociaż na rynku oferowane są domowe produkty do remineralizacji (pasty z wysoką zawartością fluoru czy specjalne płukanki), to jednak nie należy stosować ich bez właściwego rozpoznania. Taka terapia będzie bowiem bezcelowa. Co więcej, czasem działanie na własną rękę może nawet pogorszyć stan zębów, np. przez nadmiar fluoru.
Jak leczyć białe plamy na zębach?
Istnieje wiele metod, które mogą pomóc w usunięciu i leczeniu białych plamek na zębach. O tym, który sposób będzie właściwy, najlepiej porozmawiać ze stomatologiem. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania zmian, przyczyny problemu i indywidualnej sytuacji pacjenta.
Obecnie pacjenci mogą korzystać m.in. z następujących metod:
- mikroabrazja – to delikatne usunięcie powierzchniowej warstwy szkliwa, które pozwala zredukować białe przebarwienia,
- remineralizacja – zastosowanie specjalnych preparatów, zawierających wapń, fosfor i fluor, które pomagają w regeneracji i wzmacnianiu szkliwa,
- profesjonalna fluoryzacja – pozwala wzmocnić szkliwo i ograniczyć ryzyko nowych plamek,
- bonding zębów – czyli nałożenie cienkiej warstwy kompozytu,
- licówki porcelanowe – stosuje się je czasem w przypadkach bardziej zaawansowanych przebarwień.
Pamiętaj, że tylko konsultacja ze stomatologiem pozwoli na trafną diagnozę, a tym samym dobranie najbardziej efektywnego sposobu leczenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że terapia zostanie idealnie dopasowana do Twojego problemu, skontaktuj się z nami. 22 300 26 77, +48 500 770 100 lub recepcja@dentalprotetica.pl
Jak zapobiegać białym plamkom na zębach?
Warto także wdrożyć kilka prostych zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko powstawania białych plamek na zębach. Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a więc codzienne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.
Równie ważne jest utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w minerały, co pozwoli wzmocnić szkliwo. Warto ograniczyć także kwaśne i słodkie produkty, takie jak napoje gazowane i soki cytrusowe, gdyż mogą przyczyniać się do demineralizacji szkliwa.
W przypadku dzieci warto kontrolować ilość fluoru, aby uniknąć ryzyka fluorozy. Ważne jest więc stosowanie pasty o odpowiedniej zawartości fluoru do wieku.
Należy także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Gdyż to pozwala wykryć ewentualne problemy ze szkliwem jeszcze na wczesnym etapie i wdrożyć stosowne działania zapobiegawcze lub lecznicze.