Prawidłowa higiena jamy ustnej: jak myć zęby, by były zdrowe?

Prawidłowa higiena jamy ustnej: jak myć zęby, by były zdrowe?

Mogłoby się wydawać, że mycie zębów to najprostsza czynność na świecie. Niestety, jak alarmują specjaliści, wielu z nas ma z nią problem. Zęby szczotkujemy w nieprawidłowy sposób, zbyt rzadko lub zbyt krótko, przy użyciu złych narzędzi, a na dodatek… często zapominamy o używaniu nici dentystycznej. Takie zaniedbania, chociaż wydają się niegroźne, mogą skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami – próchnicą, chorobami dziąseł, a nawet… trwałą utratą uzębienia. Jak zatem myć zęby w prawidłowy sposób? Sprawdź!

 

Jak wybrać szczoteczkę do mycia zębów?

 

Narzędziem, bez którego niemożliwa jest odpowiednia higiena jamy ustnej, jest oczywiście szczoteczka do zębów. Wybór odpowiedniego modelu to niezwykle ważna kwestia, której nie warto pozostawiać przypadkowi. Na co zwrócić uwagę?

 

  • Rodzaj – na rynku dostępne są klasyczne szczoteczki manualne, a także modele elektryczne i soniczne. Wybór zależny jest od Twoich preferencji oraz budżetu, jakim dysponujesz.
  • Włosie – szczoteczki manualne mogą posiadać włosie miękkie, średnie lub twarde. Stomatolodzy zdecydowanie odradzają ostatni z rodzajów! Twarde szczoteczki mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem.

 

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na kształt szczoteczki oraz gęstość włosia. W tym wypadku należy również kierować się indywidualnymi preferencjami lub wskazówkami, które otrzymać można od stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

 

Jak używać szczoteczki elektrycznej i manualnej?

Myjąc zęby szczoteczką manualną, należy wykonywać ruchy wymiatające – od dziąseł w kierunku koron zębów. Unikać powinieneś natomiast ruchów okrężnych oraz szorowania. Takie ruchy mogą spowodować odsłonięcie szyjek zębowych i przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego dziąseł.

 

Uwaga! Wyjątkiem od powyższej reguły są małe dzieci, które powinny myć zęby ruchami okrężnymi. Dopuszczalne jest również szorowanie, którego nie poleca się starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Używając szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, nie powielaj technik zarezerwowanych dla szczoteczek manualnych!

 

Podczas mycia zębów nie należy wykonywać żadnych ruchów, poza przykładaniem włosia do powierzchni zębów. Pamiętaj jednak, aby być dokładnym! Szczoteczkę przykładaj do każdego zęba po kolei, z każdej strony – również podniebiennej i językowej!

 

Co oprócz szczoteczki?

 

Szczotkowanie zębów – przy użyciu odpowiedniej szczoteczki oraz wykorzystaniu prawidłowej techniki – to nie koniec podstawowych elementów higieny jamy ustnej. Równie istotny jest dobór odpowiednich preparatów – pasty do zębów oraz płukanki. W pierwszym wypadku należy zawsze wybierać produkty, które zawierają fluor. Pierwiastek ten zapobiega demineralizacji szkliwa i chroni zęby przed próchnicą. Płukanka (płyn do płukania jamy ustnej) nie powinna zawierać w swoim składzie alkoholu.

 

O czym jeszcze należy pamiętać? Oczywiście o nici dentystycznej! Pozwala ona na usunięcie resztek pokarmów oraz płytki nazębnej, gromadzących się w miejscach trudnodostępnych dla szczoteczek. Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem.

 

Dobrym zwyczajem jest czyszczenie języka, na którym również bytują szkodliwe dla zdrowia bakterie. Język należy czyścić specjalną (przeznaczoną ściśle do tego celu) szczoteczką lub wacikiem. 

 

Zapraszamy na wizyty profilaktyczne – Stomatologia profilaktyczna 

Inne aktualności