higienizacja zębów

higienizacja zębów

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat wizyty higienizacyjnej

Higienizacja to jeden z kluczowych elementów w profilaktyce próchnicy. Niestety, wielu z nas unika spotkań z higienistką stomatologiczną – z niewiedzy, braku czasu, obawy przed bólem i niepotrzebnymi procedurami. To poważny błąd, którego ceną mogą być poważne problemy ze zdrowiem zębów.

 

Po co odbywać wizyty higienizacyjne? Czego spodziewać się w gabinecie higienistki? Jakie zabiegi mogą zostać przeprowadzone w ramach higienizacji? Wyjaśniamy!

 

Z wizytą u higienistki stomatologicznej

W zależności od indywidualnych potrzeb, wizytę higienizacyjną powinno się odbywać raz na 3-6 miesięcy. O konieczności odwiedzenia gabinetu higienistki stomatologicznej powinien poinformować Cię stomatolog, podczas przeglądu lub leczenia zębów.

 

Wizyta higienizacyjna rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Higienistka może zapytać Cię, w jaki sposób dbasz o jamę ustną – jak często szczotkujesz zęby, z jakiej szczoteczki i pasty korzystasz, jak często używasz nici dentystycznej. Wywiad może dotyczyć również Twoich zwyczajów żywieniowych i używek, z jakich korzystasz.

Po zakończeniu wywiadu higienistka oceni stan Twoich zębów i jamy ustnej, a następnie zaproponuje zabiegi, jakie powinny zostać wykonane dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.

 

Czy higienizacja zębów boli?

Zabieg higienizacji zazwyczaj jest bezbolesny. Osoby, które zmagają się z nadwrażliwością zębów lub po prostu obawiają się bólu, mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego, które wykonuje lekarz stomatolog.

Aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i higienę, przed rozpoczęciem zabiegu osłania się oczy oraz ubranie. Usta najczęściej pokrywa się wazeliną i zabezpiecza przy pomocy elastycznej osłony.

 

Wizyta higienizacyjna – piaskowanie

Piaskowanie to zabieg, który polega na usuwaniu osadu oraz przebarwień z powierzchni zębów. Wykonuje się go przy użyciu piasku stomatologicznego oraz wody pod dużym ciśnieniem. 

Podczas piaskowania możliwe jest usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej oraz przebarwień, które powstały na skutek palenia papierosów, picia kawy i mocnej herbaty. Osoby, które często korzystają ze wspomnianych używek, powinny wykonywać zabieg regularnie, co kilka miesięcy – pozwoli to zachować estetyczny wygląd i zdrowie jamy ustnej.

 

Ile trwa zabieg piaskowania?

To zależy od stanu, w jakim znajdują się zęby. Biały i miękki osad usunąć można nawet w 15-20 minut. Ciemny, żółty lub brązowy, twardy nalot może wymagać nawet godzinnego piaskowania. W wyjątkowo trudnych przypadkach zdarza się, że piaskowanie trzeba rozłożyć na kilka wizyt.

 

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg piaskowania najczęściej łączy się ze skalingiem – usuwaniem kamienia nazębnego przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki (skalera). To niezwykle ważny etap wizyty higienizacyjnej. Dlaczego?

Na powierzchni zębów, nawet w przypadku odpowiedniej higieny, odkłada się płytka nazębna. Jest to osad, który składa się z resztek pokarmów, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli nie zostanie on odpowiednio szybko usunięty, dochodzi do procesów mineralizacji. Miękki osad zamienia się w twardy kamień nazębny, który stanowi zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej: może powodować stany zapalne, nadwrażliwość zębów oraz odsłanianie szyjek zębowych.

 

Kamień najczęściej osadza się w miejscach, do których trudno jest dotrzeć podczas codziennego mycia zębów: w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicy szyjek zębów.

Zabieg skalingu polega na przykładaniu głowicy skalera do powierzchni zęba. Urządzenie emituje ultradźwięki oraz wypuszcza wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu kamień nazębny jest rozbijany i usuwany.

 

Lakierowanie zębów fluorem u higienistki

Ostatnim zabiegiem, jaki przeprowadza się na wizycie higienizacyjnej, jest polerowanie zębów oraz lakierowanie fluorem. Do polerowania używa się miękkich szczoteczek, które wygładzają powierzchnię zębów – dzięki temu utrudnione zostaje osadzanie się płytki nazębnej w przyszłości.

Po zakończeniu polerowania zęby lakieruje się warstwą fluoru – na zęby nakłada się warstwę preparatu. Po kilku minutach jamę ustną można wypłukać. Zabieg fluoryzacji ma na celu wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed działaniem bakterii. 

 

Prawidłowa pielęgnacja w domu

Po zakończeniu zabiegów higienistka udziela pacjentowi porad, które dotyczą prawidłowej pielęgnacji zębów. Podczas rozmowy wskazana zostaje optymalna technika szczotkowania zębów (często połączona z prezentacją na modelu stomatologicznym), najlepszy rodzaj szczoteczki oraz preparatów do mycia zębów.

Higienistka stomatologiczna powinna wskazać, jakich nawyków unikać, aby zachować jamę ustną w najlepszym zdrowiu. Dodatkowo, może zaproponować termin, w jakim powinno się odbyć kolejny zabieg higienizacji.

 

Efekty wizyty higienizacyjnej potrafią być zdumiewające. Zęby odzyskują estetyczny odcień, a ich powierzchnia jest czysta i lśniąca. Usunięte zostają osady i przebarwienia, które zniechęcają pacjentów do szerokiego uśmiechu.

 

Estetyka to jednak nie wszystko! Higienizacja realnie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej i jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki próchnicy. Zapraszamy na wizytę higienizacyjną w DentalProtetica Warszawa, Białołęka ul. Bohaterów 12 lok.1

Inne aktualności