Implant zęba czy most protetyczny – które rozwiązanie jest lepsze?

Implant zęba czy most protetyczny – które rozwiązanie jest lepsze?

Do utraty zęba może dojść w wyniku urazu lub choroby: zaawansowanej próchnicy czy paradontozy. Całe szczęście, współczesna stomatologia dysponuje coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, umożliwiającymi uzyskanie nie tylko doskonałego efektu estetycznego, ale także przywracających naturalne funkcje uzębienia. Do najczęściej stosowanych metod leczenia zalicza się implanty zębowe oraz mosty protetyczne. Sprawdzamy, na czym polega każde z tych rozwiązań i podpowiadamy, na które warto się zdecydować.

 

Utrata zęba – co dalej?

Niezależnie od okoliczności, w jakich doszło do utraty zęba, jak najszybciej trzeba rozpocząć leczenie. Niestety, wielu pacjentów zwleka z odwiedzeniem gabinetu stomatologa – zwłaszcza gdy doszło do utraty tylnego zęba, którego brak nie rzuca się w oczy. To poważny błąd.

 

Rezygnacja z leczenia protetycznego może mieć wiele negatywnych konsekwencji – od przeciążenia pozostałych zębów, odsłaniania szyjek zębów sąsiadujących, aż po zaburzenia zgryzu i związane z nimi problemy trawienne.

 

Po utracie zęba należy zgłosić się do stomatologa protetyka, który w porozumieniu z pacjentem, wybierze optymalny sposób odtworzenia go w łuku zębowym.

 

Co warto wiedzieć o mostach protetycznych?

Do założenia mostu protetycznego wykorzystuje się naturalne zęby pacjenta, które stanowią filary dla korony wypełniającej miejsce ubytku. Muszą być one zdrowe – w przypadku stwierdzenia próchnicy lub innych dolegliwości, konieczne będzie całkowite wyleczenie zębów filarowych przed założeniem mostu protetycznego.

Zęby, które sąsiadują z ubytkiem, zostają odpowiednio oszlifowane (o ile stomatolog uzna to za konieczne). Umieszcza się na nich korony porcelanowe, które stanowią filary mostu protetycznego. Pomiędzy nimi zawieszona zostaje korona zastępująca utracony ząb. 

 

Most protetyczny może uzupełniać nawet trzy ubytki, które sąsiadują ze sobą w łuku zębowym. Efekt, jaki zapewnia to rozwiązanie, niemalże nie odróżnia się od naturalnego uzębienia – zarówno na poziomie estetycznym, jak i praktycznym (pacjenci nie odczuwają dyskomfortu podczas gryzienia czy żucia pokarmów).

Koszt mostu protetycznego zależny jest od ilości wypełnień oraz materiałów, jakie wykorzystano do ich stworzenia. W większości gabinetów pacjentom oferuje się mosty porcelanowe na podbudowie metalowej, mosty pełnoceramiczne lub kompozytowe.

 

Kiedy wybrać implant zębowy?

Implanty zębowe doskonale imitują naturalne zęby, nie wyróżniając się estetycznie, a także zapewniając pełen komfort żucia i gryzienia. Dla wielu pacjentów implant okazuje się najbardziej komfortowym rozwiązaniem.

Implant zębowy składa się z korzenia – tytanowej śrubki, która wszczepiana jest w naturalną strukturę kostną – oraz porcelanowej korony. Wstawienie implantu nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów na zębach sąsiadujących (nie są one szlifowane, jak w przypadku mostu protetycznego), a nowa korona jest od nich niemal całkowicie niezależna.

 

Tytanowa śrubka, na której odbudowuje się koronę, wywiera nacisk na kość w taki sam sposób, jak naturalne zęby. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko zaniku kości. 

Pacjenci, którzy chcą odbudować utracony ząb przy pomocy implantu protetycznego, nie powinni zwlekać. W miejscu ubytku kość stopniowo zanika. Jeżeli pacjent zgłosi się do stomatologa zbyt późno, konieczny może okazać się zabieg rekonstrukcji kości. 

 

Most protetyczny czy implant zębowy?

Decyzję o wyborze optymalnej metody leczenia podejmuje protetyk w porozumieniu z pacjentem.

Implant zębowy będzie najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy zachodzi konieczność odbudowania więcej niż trzech ubytków. Warto rozważyć go również w sytuacji, w której pacjent chce uniknąć szlifowania zdrowych zębów filarowych.

 

Most protetyczny może być bardziej komfortowym rozwiązaniem dla pacjentów, u których doszło do zaniku kości w miejscu ubytku. Oczywiście, w takiej sytuacji możliwe jest przeprowadzenie zabiegów rekonstrukcyjnych, jednak warto mieć świadomość, że znacznie wydłuży to proces leczenia i zwiększy jego koszty

Inne aktualności

error: Content is protected !!