Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem – co warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie stomatologicznym

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem – co warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie stomatologicznym

W stomatologii, podobnie jak w wielu innych dziedzinach medycyny, dokonuje się nieustający postęp. Coraz bardziej zaawansowana technologia oraz innowacyjne procedury podnoszą nie tylko efektywność leczenia, ale także komfort pacjentów. Jednym z najpowszechniejszych zabiegów stomatologicznych, wykorzystujących nowoczesne urządzenia i metody, jest leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem. W jakiej sytuacji stomatolog może je zaproponować? Jakie są zalety mikroskopu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

 

Leczenie kanałowe – wskazania

Leczenie kanałowe (endodontyczne) najczęściej przeprowadza się w przypadku uszkodzenia miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych zęba. Do zmian tego typu dochodzi zwykle na skutek:

  • nieleczonej próchnicy, powodującej stan zapalny i zakażenie bakteryjne głębokich struktur zęba;
  • naruszenia miazgi podczas oczyszczania ubytku w gabinecie stomatologa;
  • zwichnięcia lub złamania zęba, skutkującego uwidocznieniem lub naruszeniem miazgi;
  • postępującej parodontozy.

Leczenie kanałowe rekomendowane bywa również w przypadku zabiegów protetycznych, wymagających znaczącego szlifowania zębów.

 

Przebieg leczenia kanałowego

Wizyta w gabinecie endodonty powinna rozpocząć się od wykonania zdjęcia RTG, obrazującego budowę i przebieg kanałów zęba. Na jego podstawie lekarz może zaplanować zabieg oraz ocenić, czy do jego przeprowadzenia niezbędny będzie mikroskop.

 

Właściwa część leczenia endodontycznego przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog, naruszając koronę zęba, uwidacznia kanały, a następnie usuwa zainfekowaną lub uszkodzoną miazgę. Oczyszczone i osuszone kanały wypełniane są specjalnym preparatem, który hermetycznie je zamyka i zabezpiecza przed dostępem bakterii.

 

Leczenie kanałowe – pod mikroskopem czy klasycznie?

Klasyczna metoda leczenia endodontycznego nie wykorzystuje narzędzi zwiększających widoczność opracowywanych struktur zęba, przez co bywa niewystarczająco precyzyjna. Stomatolog nie zawsze jest w stanie gołym okiem ocenić kształt korzeni zębowych, zauważyć ich zwężenia czy ubytki. W skomplikowanych przypadkach, przy nietypowej budowie kanałów lub przy rozległym stanie zapalnym, klasyczne leczenie bywa zatem niewystarczające.

 

Mikroskop pozwala stomatologowi nawet na 25-krotne powiększenie obrazu leczonego zęba, co diametralnie poprawia precyzję zabiegu. Struktury najbardziej skomplikowanych kanałów mogą zostać w pełni uwidocznione, oczyszczone i wypełnione.

 

W przypadkach, kiedy klasyczne leczenie kanałowe nie jest możliwe, zabieg pod mikroskopem bywa ostatecznym ratunkiem dla zębów i jedyną alternatywą dla ekstrakcji.

 

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Stomatolog może skierować pacjenta na leczenie endodontyczne z wykorzystaniem mikroskopu, w przypadku wystąpienia takich wskazań, jak:

  • anatomiczna niedrożność kanałów zębowych (genetycznie wąskie kanały zębowe);
  • zrośnięte kanały zębowe (stan obserwowany głównie u pacjentów w podeszłym wieku);
  • kręte kanały korzeniowe (najczęściej dotyczy zębów trzonowych, wielokorzeniowych);
  • dodatkowe kanały zębowe (odnogi korzeni lub kanały niewidoczne gołym okiem i bardzo trudne do zlokalizowania).

 

Szczególnym wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem jest usuwanie narzędzi pozostałych w kanałach zębowych po przeprowadzanym w przeszłości klasycznym leczeniu endodontycznym. Narzędzia wykorzystywane przez stomatologa mogą zostać zakleszczone w wąskim kanale, a następnie złamać się i utknąć w tkance pacjenta. Usunięcie ich możliwe jest jedynie przy wykorzystaniu mikroskopu.

 

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Zabieg leczenia kanałowego pod mikroskopem przeprowadza się na klasycznym fotelu stomatologicznym. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Mikroskop umieszczony jest na specjalistycznym wysięgniku, na wysokości głowy pacjenta. Dzięki temu stomatolog może dowolnie zmieniać pozycję urządzenia, przybliżając je do miejsca, w którym przeprowadzane jest leczenie.

 

Na obszar zabiegowy nanoszony jest koferdam – silikonowy lub lateksowy arkusz, umożliwiający odizolowanie leczonego zęba od środowiska jamy ustnej. Koferdam z jednej strony zapobiega przed dostaniem się śliny do opracowywanego zęba. Z drugiej strony, chroni jamę ustną przed bakteriami pochodzącymi z ubytku oraz substancjami wykorzystywanymi podczas zabiegu.

 

Mikroskop umożliwia nie tylko powiększenie, ale także dokładne oświetlenie pola zabiegowego. Endodonta, przybliżając interesujący go obraz, zyskuje pełen wgląd w budowę zęba. Uwidocznione zostają kanały korzeniowe na całej długości – nawet w przypadku, gdy są mocno zwężone, kręte lub posiadają wiele odnóg. Lekarz korzystający z mikroskopu może także dostrzec ewentualne perforacje w budowie kanałów, co byłoby niemożliwe w przebiegu większości klasycznych zabiegów endodontycznych.

 

W leczeniu pod mikroskopem kanały zębowe są oczyszczane, osuszane i zamykane poprzez wypełnienie biozgodną substancją – analogicznie, jak w metodzie tradycyjnej.

 

Odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym pod mikroskopem

Po zakończonym leczeniu kanałowym konieczne jest zamknięcie odsłoniętej jamy zęba oraz odbudowa naruszonej korony. Metoda rekonstrukcji zęba zależna jest od tego, w jakim stopniu naruszona została jego struktura. W przypadku niewielkich ubytków możliwe jest zastosowanie światłoutwardzalnego wypełniania (plomby), przy większych uszkodzeniach zaleca się sięgnięcie po specjalistyczne endokorony lub korony z wkładem korzeniowym.

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to udoskonalona forma popularnego leczenia endodontycznego. Zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu optycznego znajdują się w ofercie najlepszych gabinetów stomatologicznych i wykonywane są przez doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych endodontów. Co ważne, pomimo zastosowania skomplikowanej aparatury podczas zabiegu, pacjent zachowuje pełen komfort, a leczenie często przeprowadzane jest podczas jednej wizyty.

 

Zapraszamy na leczenie kanałowe pod mikroskopem w DentalProtetica Warszawa, Białołęka

Inne aktualności