Najczęstsze problemy zdrowotne jamy ustnej – jak je rozpoznać?

Najczęstsze problemy zdrowotne jamy ustnej – jak je rozpoznać?

Afty, zapalenie jamy ustnej, choroby błony śluzowej i przyzębia to jedne z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jamy ustnej. Mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, a nieleczone – rozwijać się w poważniejsze schorzenia. Sprawdź, jak je rozpoznać i jakie są ich najczęstsze przyczyny.

Afty w jamie ustnej 

 

Afty, czyli niewielkie nadżerki pojawiające się na śluzówce policzków, warg, języka, pod językiem lub na podniebieniu, to dosyć nieprzyjemna, dająca się we znaki dolegliwość. Choć afty są niewielkie, to towarzyszący im ból powoduje dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. 

 

Jak rozpoznać aftę? O tym, że w jamie ustnej rozwija się afta, może świadczyć mrowienie i kłucie na śluzówce. Afty są zwykle niewielkie i mają okrągły lub owalny kształt. Są pokryte białawym nalotem. Dookoła zmian mogą pojawiać się czerwone obwódki, które świadczą o stanie zapalnym; wówczas środkowa część może zmieniać kolor na żółty. Zdarza się, że aftom towarzyszą gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. 

 

Przyczyny występowania aft. Afty często powstają na skutek mechanicznych otarć w czasie szczotkowania zębów, nadgryzania policzków lub języka czy po założeniu aparatu ortodontycznego. Innymi przyczynami wystąpienia stanów zapalnych są: niedobory żelaza i witamin (zwłaszcza z grupy B), przebyte infekcje i osłabienie organizmu, przyjmowanie antybiotyków, nieleczona próchnica, zbyt krótkie i zbyt słabe lub zbyt mocne szczotkowanie zębów, predyspozycje genetyczne.

 

Zapalenie jamy ustnej 

Zapalenie jamy ustnej to nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie obniża komfort i utrudnia aktywność na co dzień. Towarzyszą mu m.in. ból, pieczenie i swędzenie, ale nie tylko. 

Jak rozpoznać zapalenie jamy ustnej? Infekcji towarzyszy przede wszystkim ból w jamie ustnej oraz obrzęk śluzówki. Pojawiają się też biały nalot na języku czy wspomniane przed chwilą afty. Charakterystyczne dla tej dolegliwości są także zmiany w postaci pęcherzyków, nadżerek czy owrzodzeń (białych lub żółtych). Mogą występować trudności z przełykaniem. 

 

Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej? Do głównych przyczyn zalicza się infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, które rozwijają się w ustach. Zdarza się, że śluzówka podrażniana jest mechanicznie, np. przez niewłaściwie dopasowaną protezę czy aparat ortodontyczny.

 

Choroby błony śluzowej 

Wspomnieliśmy już m.in. o aftach, które należą do kategorii chorób błony śluzowej. Warto jednak wspomnieć także o innych przypadłościach, ponieważ i one są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jamy ustnej. A mowa m.in. o zapaleniu błony śluzowej, grzybicach, nadżerkach, liszajach płaskich, opryszczkach czy pęcherzycach.

 

Jak rozpoznać chorobę błony śluzowej? W zależności od tego, która konkretnie choroba rozwija się w jamie ustnej, jej objawy mogą być różne. Zwykle jednak pojawiają się dolegliwości takie jak ból, uczucie pieczenia i swędzenia, a także nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość na kontakt z jedzeniem czy piciem. 

 

Jakie są przyczyny chorób błony śluzowej? Tak jak w przypadku aft czy zapalenia jamy ustnej, tak i tutaj do rozwoju zapalenia może dojść na skutek np. infekcji wirusowych czy bakteryjnych, a także niewłaściwej higieny jamy ustnej (zbyt mocnego szczotkowania lub niedostatecznej higieny). Choroby te mogą pojawiać się także w czasie obniżonej odporności organizmu.

 

Choroby przyzębia 

Choroby przyzębia mogą przybierać różne formy i mieć różne nasilenie. Niektóre z nich mają łagodny przebieg, inne natomiast kończą się nawet wypadaniem zębów (choć są to skrajne przypadki). Choć potocznie nazywa się je chorobami dziąseł, to w medycynie choroby przyzębia dzieli się na dwie podgrupy:

 

Zapalenie dziąseł – jest bardzo wczesnym stadium choroby, łatwiejszym w leczeniu. Brak reakcji na pierwsze objawy może prowadzić do objęcia przez chorobę kolejnych tkanek. 

 

Zapalenie przyzębia – mówimy o nim wtedy, gdy choroba obejmuje zęby i kość. Jest to stan znacznie poważniejszy i bardziej skomplikowany w leczeniu. 

 

Jak rozpoznać choroby dziąseł i przyzębia?  W początkowych stadiach choroby pojawiają się zmiany w kolorystyce dziąseł – stają się bardziej przekrwione. Nie towarzyszą temu jeszcze dolegliwości bólowe. Dopiero z czasem dziąsła stają się nadwrażliwe, a w trakcie mycia zębów może pojawiać się krew. Poza tym chorobom tym towarzyszy często odkładanie się dużych ilości kamienia nazębnego, nieprzyjemny posmak w ustach, odkrywanie szyjek zębowych i rozchwianie zębów. 

 

Jakie są przyczyny chorób dziąseł i przyzębia?  Do głównych przyczyn zalicza się m.in. niedostateczną higienę, obecność płytki nazębnej, zaburzenia hormonalne i metaboliczne, nieprawidłowe odżywianie lub zaburzenia odżywiania, bruksizm (zgrzytanie zębami), urazy i wady zgryzu, a nawet alergie oraz infekcje jamy istnej. 

Jeśli w ustach pojawia się jakikolwiek dyskomfort, nie bagatelizuj tego, tylko zgłoś się do stomatologa. Zmiany w jamie ustnej mogą być objawem innej choroby, a do tego zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zwykle szybkie rozpoznanie problemu pozwala na wdrożenie prostego i skutecznego leczenia. Pamiętaj też, że odpowiednia profilaktyka pozwoli Ci uchronić się przed rozwojem zarówno infekcji w jamie ustnej, jak i próchnicy oraz innych problemów z zębami. 

Inne aktualności