RTG zębów – czym jest i jak się przygotować?
Data dodania: 06.10.2023
RTG zębów to szybka, bezbolesna i nieinwazyjna, a do tego bezpieczna procedura, która pozwala w krótkim czasie skontrolować stan zdrowia zębów, korzeni, dziąseł i innych tkanek w jamie ustnej. Wykorzystuje się ją zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, wstawieniem implantów czy wykonaniem zabiegów chirurgicznych. Sprawdź, jakie są wskazania do RTG zębów, kiedy się je wykonuje i jak przygotować się do badania.
Co to jest RTG i kiedy się je wykonuje?
RTG zębów (potocznie: prześwietlenie zębów) to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych w stomatologii, którą wykorzystuje się m.in. w ortodoncji, protetyce, implantologii czy stomatologii zachowawczej. Za sprawą promieni rentgenowskich mamy możliwość w krótkim czasie prześwietlić jamę ustną pacjenta i tym samym dotrzeć do źródła problemów z uzębieniem, wykryć niewidoczne gołym okiem uszkodzenia czy patologiczne zmiany zębów, a także zaplanować odpowiednie leczenie (także ortodontyczne). Wyniki RTG odzwierciedlają stan tkanek kostnych, uwzględniają także korzenie zębów czy kość wyrostka zębodołowego.
Jakie są wskazania do RTG zębów?
RTG można wykonać przed rozpoczęciem procesu leczenia zębów (z wyjątkiem zabiegów higienizacji, które są na tyle mało inwazyjne, że nie ma potrzeby prześwietlania jamy ustnej). Najczęściej jednak wskazaniami do prześwietlenia zębów są:
- profilaktyczne, coroczna kontrola stanu zdrowia jamy ustnej,
- diagnostyka próchnicy, chorób dziąseł i stanów zapalnych,
- podejrzenie zmian chorobowych zlokalizowanych w korzeniach zębów,
- planowane leczenie ortodontyczne, endodontyczne czy protetyczne,
- planowane zabiegi w zakresie chirurgii szczękowej,
- planowane wszczepienie implantu lub implantów,
- planowana ekstrakcja zęba lub zębów,
- urazy twarzoczaszki,
- podejrzenie torbieli, cyst czy zmian nowotworowych.
Rodzaje RTG – punktowe i pantomograficzne
W zależności od potrzeb i indywidualnej sytuacji pacjenta można wykonać różne rodzaje RTG – obejmujące całą jamę ustną lub pojedyncze zęby albo inne, wybrane miejsca.
RTG punktowe – to bardzo precyzyjne prześwietlenie, które obejmuje od 1 do 3-4 zębów, a także zależne od niego struktury. Wykonuje się m.in. przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ponieważ daje pełen obraz kanałów korzeniowych, a także w diagnostyce próchnicy czy do oceny szczelności wypełnień w ubytkach tkanek zębów.
- RTG skrzydłowo-zgryzowe – obejmuje jedynie korony zębów górnych i dolnych. Pozwala zdiagnozować próchnicę w trudno dostępnych miejscach (np. w przestrzeniach międzyzębowych) i umożliwia ocenę powierzchni stycznych zębów.
- RTG pantomograficzne, tzw. panorama – obraz przedstawia szczękę, żuchwę i oba łuki zębowe. Wykorzystuje się je podczas leczenia ortodontycznego, przed wszczepieniem implantów, w diagnostyce dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, przed ekstrakcją zębów, w leczeniu problemów z tzw. ósemkami, a także przed rozpoczęciem leczenia, które ma na celu wyeliminować problem ścierania, kruszenia czy łamania się zębów.
- RTG cefalometryczne (cefalometria) – zdjęcie wykonuje się z profilu. Widoczne są na nim zęby i czaszka. Pozwala to ocenić stan zębów, wady zgryzu, stan stawów żuchwowo-skroniowych, zatok i kości całej czaszki. Wykorzystuje się je przede wszystkim w leczeniu ortodontycznym.
Jak przygotować się do RTG zębów?
Badanie RTG zębów jest nieinwazyjne i nie wymaga przygotowań. Nie ma też żadnych restrykcji dotyczących jedzenia czy picia przed wykonaniem prześwietlenia. Przed badaniem należy jednak zdjąć biżuterię (także kolczyki z nosa, języka czy łuków brwiowych), spinki do włosów oraz inne metalowe elementy z okolic głowy i szyi. Jeśli nosisz protezę zębową, poinformuj o tym osobę przeprowadzającą badanie.
Czy na RTG zębów potrzebne jest skierowanie?
Tak. Żeby wykonać RTG zębów, konieczne jest skierowanie od lekarza, który wskaże, jaki rodzaj badania ma zostać przeprowadzony (np. RTG punktowe czy panoramiczne). Może to być zarówno stomatolog, jak i lekarz rodzinny lub o innej specjalizacji.
Czy RTG zębów jest bezpieczne?
Badanie RTG zębów trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesne. Przed jego wykonaniem zakłada się fartuch z gumy ołowiowej, który zwiększa ochronę przed promieniowaniem. Warto jednak dodać, że nowoczesna aparatura do zdjęć RTG emituje niewielkie ilości promieniowania, a w naszych gabinetach wdrażamy procedury, które mają jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.
Przeciwwskazaniem do wykonania RTG zębów jest jedynie ciąża. W wyjątkowych sytuacjach (gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki) lekarze mogą zezwolić jednak na przeprowadzenie badania.
Jeśli chcesz umówić się na konsultację stomatologiczną, zapraszamy do naszej Kliniki.