Stomatologia dziecięca – małe dzieci u dentysty

Stomatologia dziecięca – małe dzieci u dentysty

Leczenie stomatologiczne dzieci wymaga cierpliwości, empatii i łagodności. Aby wizyty u dentysty były dla dziecka bezstresowe i skuteczne, konieczne jest odpowiednie podejście stomatologów oraz praca rodziców nad kształtowaniem prawidłowych nawyków u dzieci. Sprawdź, czym zajmuje się stomatologia dziecięca, kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem do dentysty i jak przygotować do tego dziecko.

 

Co jest najważniejsze w stomatologii dziecięcej?

 

Stomatologia dziecięca zajmuje się zarówno zapobieganiem powstawania ubytków, jak i leczeniem już powstałych zmian. Dotyczy to zębów stałych oraz mlecznych. Dlaczego dbanie o tzw. mleczaki jest tak istotne? Ponieważ próchnica z zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe, ukryte już w kościach. Mimo iż zębów stałych jeszcze nie widać, mają już kontakt z mleczakami.

 

Podstawowymi zabiegami profilaktyki stomatologii dziecięcej są m.in.:

 

  • leczenie próchnicy w zębach mlecznych i stałych,
  • lakowanie – uzupełnianie bruzd na powierzchni zębów żujących, które zapobiega powstawaniu próchnicy,
  • lakierowanie – powlekanie małych zębów substancją, która zapewnia dostarczanie fluoru do tkanki zębowej przez długi czas,
  • fluoryzacja – dostarczanie zębom fluoru np. za pomocą specjalnych łyżek,
  • czyszczenie – jeśli higiena jamy ustnej jest nieprawidłowa albo niewystarczająca, zdarza się, że konieczne jest oczyszczanie zębów z osadu i kamienia.

 

Podczas wizyt małych pacjentów w gabinetach stomatologicznych ważny jest także dobór odpowiedniego znieczulenia oraz prawidłowe i delikatne podanie go dziecku. Dentysta musi zrobić to z dużą troską i łagodnością, aby dziecko czuło się komfortowo podczas każdego etapu wizyty.

Dentyści oraz higieniści muszą zapewnić najmłodszym pacjentom odpowiednie warunki i dać im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu spotkania będą odbywać się w bezstresowej atmosferze, dzieci nie będą bały się kolejnych wizyt, a leczenie i profilaktyka zdrowia jamy ustnej będą efektywne.

 

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty?

 

Zaleca się, aby pierwsza wizyta stomatologiczna odbyła się do 18. miesiąca życia dziecka, a najlepiej jeszcze przed 12. miesiącem lub po pojawieniu się pierwszego zęba. Do takich wytycznych stosują się m.in. specjaliści w Stanach Zjednoczonych. Ma to na celu nie tyle leczenie jamy ustnej, ile przyzwyczajenie najmłodszych pacjentów do kontaktu z lekarzem, wizyt w gabinecie oraz stosowania narzędzi stomatologicznych. Jeśli pierwsza wizyta będzie miała miejsce, gdy dziecko będzie już w pełni świadome, może być to dla niego sporym przeżyciem – nagle znajdzie się w zupełnie nowym dla niego miejscu i nowej sytuacji. W dodatku będzie miało kontakt z obcym dla siebie lekarzem i narzędziami, których nigdy wcześniej nie widziało.

Niezależnie od tego, kiedy zabierasz dziecko do dentysty po raz pierwszy, musisz je do tego odpowiednio przygotować.

 

Jak przygotować dziecko (i siebie) do wizyty u dentysty?

 

Przed pierwszą wizytą dziecka w gabinecie dentystycznym warto wybrać się na tzw. wizytę adaptacyjną – tym bardziej, jeśli do stomatologa zabierasz już kilkuletniego malucha. Wizyty adaptacyjne można przeprowadzać nawet u dwu i trzylatków. Dzięki takiemu spotkaniu mali pacjenci będą oswojeni z gabinetem dentystycznym, narzędziami, fotelem i samym dentystą, a wizyta będzie dla nich mniej stresująca.

 

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Oto kilka ważnych wskazówek:

  • Nie przenoś swojego niepokoju na dziecko. Nie wspominaj o bólu – nawet jeśli chcesz uspokoić malucha słowami „Nie martw się, nie będzie bolało” lub „Nie ma się czego bać”. Dziecko może zapamiętać tylko słowa „ból” i „strach”, i na tym się skupi. Nie wspominaj też o igłach, krwi czy opuchliźnie.
  • Możesz kupić dziecku zabawkowy zestaw małego dentysty i oswoić je z podstawowymi czynnościami, jakie wykonuje się w gabinecie.
  • Zachęcaj dziecko do regularnego mycia zębów – urządzaj w domu zawody lub wymyśl inną formę zabawy, która zachęci malucha do mycia zębów.
  • Nie czekaj, aż dziecko zaboli ząb – jeśli zabierzesz je do stomatologa dopiero wtedy, gdy będzie mu cos dolegało, wizyta u dentysty będzie kojarzyć mu się z bólem i strachem.

 

Jak przygotować siebie do pierwszego spotkania dziecka z dentystą? Sprawdź:

  • Nie idź do dentysty w pojedynkę – tym bardziej, jeśli Twój maluch jest jeszcze niemowlakiem. Jeśli pójdziecie w parze, jedna osoba będzie mogła zająć się dzieckiem, a druga spokojnie rozmawiać z lekarzem.
  • Jeśli masz więcej dzieci, nie zabieraj ich ze sobą – Twoja uwaga podczas pierwszej wizyty powinna być skupiona na najmłodszym dziecku.
  • Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę, przekąskę i ulubioną zabawkę dziecka.
  • Jeśli to możliwe, podczas umawiania wizyty poproś o przesłanie Ci formularzy, które trzeba będzie wypełnić. Na wizytę przyjdziesz już z uzupełnionym plikiem i dzięki temu zaoszczędzisz czas, a także będziesz mieć pewność, że wszystko jest poprawnie wypełnione.

 

Pamiętaj, aby do każdej wizyty u stomatologa dziecięcego podchodzić ze spokojem i cierpliwością. Przyzwyczajanie malucha do wizyt w gabinecie dentystycznym sprawi, że dbanie o zdrowie jego jamy ustnej będzie bezproblemowe.

Inne aktualności