Suchość w ustach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Suchość w ustach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

Suchość w jamie ustnej u niektórych osób występuje przejściowo, u innych jest dolegliwością doskwierającą przez dłuższy czas. Może być konsekwencją codziennych wyborów żywieniowych i stylu życia, zażywanych leków czy zbyt małej ilości spożywanej wody. W zależności od tego, co powoduje suchość w jamie ustnej, sposoby radzenia sobie z dolegliwością będą różne. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym przyczynom suchości w jamie ustnej, potencjalnym konsekwencjom oraz sposobom na zwalczenie przypadłości.

 

Suchość w ustach – co to za dolegliwość?

Suchość w jamie ustnej to potoczne określenia dolegliwości o nazwie kserostomia, która może być wywołana różnymi czynnikami. Jest to nieprzyjemne uczucie braku śliny oraz zmniejszonej wilgotności w jamie ustnej.

 

Często mogą towarzyszyć temu także inne objawy. Na przykład:

  • pieczenie języka,
  • spierzchnięte, popękane wargi,
  • uczucie suchości w gardle,
  • chrypka,
  • uczucie lepkości w jamie ustnej, 
  • biała i sucha błona śluzowa w jamie ustnej,
  • trudności w mówieniu i konieczność ciągłego picia wody,
  • zaburzenia połykania, 
  • trudności w odczuwaniu smaku,
  • nieprzyjemny zapach z ust. 

 

Jakie są przyczyny suchości w ustach?

Sprawdźmy teraz, co może powodować suchość w jamie ustnej. 

Niewystarczające nawodnienie 

Zbyt małe ilości spożywanych płynów mogą powodować odwodnienie, a to z kolei skutkuje często uczuciem suchości w jamie ustnej. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2-2,5 litry wody dziennie, choć zdecydowanie lepiej trzymać się górnej granicy tego przedziału – zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy temperatury powietrza są wysokie, a także jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub w trakcie wymiotów i biegunki. 

 

Suchość w ustach a choroby 

Suchość w ustach może być objawem niektórych chorób, takich jak cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Hodgkina, HIV/AIDS. Przyczyną kserostomii może być też zespół Sjogrena. Jest to autoimmunologiczne schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny oraz do produkcji łez. Żeby wykluczyć poważniejsze schorzenia, udaj się do lekarza, który zleci Ci niezbędne badania. 

 

Stres a suchość w ustach 

W stresujących sytuacjach praca ślinianek jest często zaburzona, a produkcja śliny znacznie zmniejszona. Permanentny stres może powodować przedłużające się uczucie suchości w jamie ustnej, a także szereg nieprzyjemnych konsekwencji. 

 

Używki a suchość w ustach 

Produkcję śliny może obniżać także spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków. 

 

Zażywanie niektórych leków

Szereg leków może powodować zmniejszenie produkcji śliny i uczucie suchości w ustach. Są to m.in.: leki na alergie, leki moczopędne, przeciwastmatyczne, przeciwbólowe, leki na depresję czy leki obniżające ciśnienie krwi. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną suchości w ustach mogą być właśnie zażywane przez Ciebie lekarstwa, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 

Suchość w ustach a choroby zębów i dziąseł

Przedłużająca się suchość w ustach może zwiększać podatność jamy ustnej na afty, owrzodzenia, stany zapalne dziąseł czy infekcje grzybicze. Poza tym obserwuje się także intensywniejsze gromadzenie się płytki nazębnej i większe ryzyko rozwoju próchnicy.

 

Jeśli towarzyszy Ci suchość w ustach, skorzystaj z porady stomatologa, który sprawdzi stan zdrowia Twojej jamy ustnej i – w razie konieczności – zleci leczenie bądź higienizację zębów. 

 

Warto wiedzieć! Suchość w ustach a higiena jamy ustnej 

 

Aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom kserostomii, bardzo istotna jest dokładna higiena jamy ustnej. Dbanie o czystość zębów i dziąseł ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobom jamy ustnej, które mogą rozwijać się, gdy ślinianki produkują zbyt małe ilości śliny. Więcej informacji o prawidłowej higienie jamy ustnej znajdziesz w tym wpisie na naszym blogu.

 

Jakie są sposoby na suchość w ustach?

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na poradzenie sobie z suchością w ustach. Pamiętaj jednak, żeby skonsultować się z lekarzem, jeśli dolegliwości nie ustępują. 

 

  • Pij więcej wody, w regularnych odstępach czasu. Popijaj ją przez cały dzień mniejszymi porcjami.
  • Zrezygnuj z sięgania po używki – alkohol, papierosy, narkotyki.
  • Wypróbuj preparaty poprawiające nawilżenie jamy ustnej – aerozole, specjalne pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej. 
  • Unikaj napojów z kofeiną – mogą powodować wysuszanie jamy ustnej. 
  • Stosuj techniki relaksacyjne, by zmniejszyć poziom stresu w swoim życiu. 
  • Spróbuj żucia gum lub ssania cukierków bez cukru – mogą pobudzić ślinianki do pracy i produkcji większej ilości śliny.

 

Więcej porad na temat zdrowia jamy ustnej znajdziesz na naszym blogu. A jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą-stomatologiem, zachęcamy Cię do wizyty w naszej klinice w Warszawie. 

Inne aktualności

Białe plamki na zębach. Skąd się biorą i jak je usunąć?

Białe plamki na zębach. Skąd się biorą i jak je usunąć?

W artykule znajdziesz informacje o przyczynach powstawania białych plamek na zębach: od fluorozy, po demineralizację, urazy szkliwa, aż do hipoplazji, niedoboru witamin i minerałów. Dowiesz się wszystkiego na temat skutecznych metod leczenia. Znajdziesz też wskazówki, dotyczące profilaktyki tego rodzaju zmian.
error: Content is protected !!