Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty?

Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty?

Czy w domowym zaciszu możesz rozjaśnić zęby? Jeśli tak to o ile tonów i czy jest to w ogóle bezpieczne? Jakie są wady i zalety domowych zabiegów, a jaką przewagę mają profesjonalne metody stomatologiczne? Zanim podejmiesz decyzję i zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, poznaj wady i zalety różnych metod rozjaśniania zębów. 

 

Wybielanie zębów w domu – za i przeciw

 

Wybielanie zębów w domu jest możliwe i może przynieść pewne efekty, jednak należy zachować ostrożność i wybrać bezpieczny preparat. 

 

Czy można wybielić szkliwo pastą do mycia zębów?

 

Producenci past do zębów zapewniają, że mają one właściwości wybielające. W rzeczywistości pasty mogą jedynie usunąć przebarwienia nagromadzone na powierzchni szkliwa, ale nie rozjaśnią jego koloru. Środki chemiczne, które mają właściwości wybielające, nie są stosowane w zwykłych pastach do zębów. Komu więc może pomóc „wybielająca” pasta do zębów? Osobom, które mają skłonności do odkładania się kamienia lub powstawania osadów – pasta pomoże utrzymać naturalny odcień zębów. 

 

Warto wiedzieć! Wybielające pasty do zębów, stosowane zbyt często, mogą ścierać szkliwo. Warto więc stosować je z przerwami lub używać tylko raz dziennie, na zmianę z inną, delikatniejszą pastą. 

Proszki do wybielania zębów 

Proszki do wybielania zębów powinno się stosować krótkotrwale, gdyż rozjaśnianie barwy zębów odbywa się poprzez polerowanie szkliwa. Proszek należy nałożyć na zwilżoną szczoteczkę i stosować przez około 2-3 minuty. Takie zabiegi pozwalają delikatnie odświeżyć barwę zębów. 

Żele do wybielania zębów 

Wybielają zęby delikatnie, ale nie gwałtownie. Po około 3 tygodniach regularnego stosowania zęby mogą być rozjaśnione o 2-4 tony. Żele redukują przebarwienia, a także mogą wzmacniać szkliwo. Najczęściej zawierają w składzie nadtlenek karbamidu. 

 

Paski wybielające zęby 

 

Żelowe nakładki umieszcza się na zębach, zwykle dwa razy dziennie na kilka lub kilkanaście minut. Paski są nasączane substancjami, które w chemiczny sposób wybielają szkliwo – zwykle zawierają nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Podczas stosowania pasków żelowych należy zachować ostrożność i stosować się ściśle do instrukcji podanej przez producenta. 

Jeśli zachowasz należyte środki ostrożności, paski mogą w delikatny sposób rozjaśnić szkliwo. Często przysparzają jednak trudności podczas mocowania – zdarza się, że trudno je nałożyć, a po zamontowaniu nie trzymają się dobrze na zębach. Jeśli nie obejmiesz paskami całej powierzchni zębów, mogą pojawić się różnice w kolorach szkliwa – tylko część zostanie rozjaśniona.

 

Wybielanie zębów sodą 

 

Soda jest składnikiem wielu past i innych wybielających preparatów, jednak z reguły występuje w bardzo niskim stężeniu. Stosowanie samodzielnie przygotowanych roztworów może być więc ryzykowne. Jeśli stężenie sody będzie zbyt duże albo domowy preparat będzie nakładany zbyt często, to ogólna kondycja zębów osłabnie, a szkliwo ulegnie uszkodzeniu (choć wizualne efekty mogą być widoczne).

 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – jaką ma przewagę?

 

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest z reguły droższe niż domowe metody, jednak najczęściej znacznie skuteczniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Bez ryzyka uszkodzenia szkliwa możliwe jest uzyskanie znacznie bielszego uśmiechu. Poza tym specjalistyczne metody wybielania zębów są stosowane także do wybielania zębów martwych, które często ciemnieją i odróżniają się od pozostałych. 

 

Zanim stomatolog razem z pacjentem wybiorą najlepszą metodę rozjaśniania zębów, dentysta zbada stan zębów i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wybielania. Są nimi:

  • próchnica,
  • nieszczelne wypełnienia ubytków,
  • stany zapalne przyzębia,
  • paradontoza.

 

To bardzo ważny etap wybielania, którego nie można pominąć. Pacjenci mogą być nieświadomi problemów z uzębieniem, dlatego stosowanie preparatów wybielających na własną rękę, może prowadzić do wystąpienia przykrych dolegliwości.

Jakie metody wybielania zębów stosuje się w gabinetach stomatologicznych?

 

Do najpopularniejszych sposobów należą:

  • Wybielanie nakładkowe – to metoda hybrydowa. Podczas wizyty stomatolog pobiera wycisk zębów pacjenta, na podstawie którego przygotowywane są szyny wybielające, idealnie dopasowane do kształtu uzębienia. Lekarz dobiera też żel wybielający i stężenie zawartego w nim środka aktywnego. Pacjent odbiera gotowy zestaw do wybielania i w domowym zaciszu nakłada na zęby nakładki wypełnione specjalistycznym żelem. 
  • Wybielanie zębów lampami – na zęby nakładana jest substancja wybielająca, którą aktywuje się światłem lampy LED. Dzięki temu składniki aktywne wnikają w głąb zębów i usuwają przebarwienia. 
  • Wybielanie laserowe – pozwala usunąć nawet głębokie przebarwienia powstające latami. W trakcie zabiegu stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który następnie aktywowany jest światłem emitowanym przez laser. 

 

Wybielanie zębów metodą nakładkową jest z reguły tańsze niż wybielanie lampą lub laserem, jednak wymaga czasu i zaangażowania ze strony pacjenta. Pozostałe dwie metody dają efekty widoczne już po zabiegu. 

Jak wybielać zęby – w domu czy u dentysty? Najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze są specjalistyczne metody wybielania zębów, dopasowane przez stomatologa do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli chcesz wybielać zęby w domowym zaciszu, skonsultuj się wcześniej ze stomatologiem. Twój dentysta pomoże Ci dobrać odpowiedni preparat, a także upewni się, czy nie masz żadnych ubytków. Przed wybielaniem, zwłaszcza z użyciem pasków czy żelu, zęby powinny być całkowicie wyleczone

Inne aktualności