Wypełnienia stomatologiczne: rodzaje plomb dentystycznych, wskazania i procedura wypełnienia
Data dodania: 08.10.2024
Wypełnienia stomatologiczne, potocznie nazywane plombami, pomagają naprawiać ubytki w zębach. Zapobiegają rozwojowi próchnicy i dalszemu niszczeniu zęba. Współczesna stomatologia oferuje ich szeroki wybór – od tradycyjnych amalgamatów po estetyczne kompozyty oraz wypełnienia ceramiczne. Sprawdź, jakie są rodzaje plomb dentystycznych i czym się charakteryzują!
Czym są wypełnienia stomatologiczne?
Wypełnienia stomatologiczne (plomby zębowe/plomby dentystyczne) to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dentystycznych. Wykonuje się je w celu uzupełnienia ubytku, który powstał na skutek próchnicy, urazu mechanicznego, czy też innego rodzaju uszkodzeń.
Wprowadzany w obszar ubytku materiał wypełniający (po odpowiednim opracowaniu zęba) pozwala przywrócić zębom pierwotny kształt, estetykę uśmiechu oraz pełną funkcjonalność – zębem można normalnie gryźć i żuć, bez ryzyka złamania czy dalszego uszkodzenia.
Jakie są rodzaje plomb dentystycznych?
Dawniej plomby dentystyczne służyły przede wszystkim przywróceniu funkcjonalności zębów, bez większej uwagi na względy estetyczne. Jednak wraz z rozwojem stomatologii przeszły one ogromną ewolucję. Dlatego też obecnie są one zaawansowane technologicznie, trwałe i estetyczne.
Najpopularniejsze rodzaje plomb dentystycznych to przede wszystkim:
- Plomby kompozytowe (wypełnienia z materiału kompozytowego) – wykonane są z mieszanki żywicy syntetycznej i drobnych cząsteczek wypełniających, takich jak kwarc lub szkło. Kompozyt można precyzyjnie dopasować do ubytku. Poza tym materiał daje też dużą elastyczność w dopasowaniu kolorystycznym. Dlatego jest to bardzo powszechne rozwiązanie.
- Plomby amalgamatowe – to tradycyjne wypełnienie, które już coraz rzadziej stosuje się w stomatologii. Choć materiał wypełnienia jest trwały i odporny, to jednak ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim z uwagi na swój srebrny kolor jest mało estetyczny.
- Plomby ceramiczne (znane również jako inlay i onlay) – są wykonywane z porcelany lub ceramiki. Ich zaletą jest trwałość i estetyka, świetnie komponują się z naturalnym wyglądem zęba.
- Plomby glassjonomerowe – są to wypełnienia ze specjalnych cementów. Uwalniają fluor, dzięki czemu wykazują działanie przeciwpróchnicze. Jednak zwykle nie są odpowiednie do miejsc mocno obciążonych żuciem.
- Plomby glassjonomerowe wzmocnione żywicą (kompomery) – to wypełnienie zawiera połączenie cementów glasjonomerowych z żywicznymi kompozytami. Dlatego też tego rodzaju plomby zapewniają lepszą trwałość niż tradycyjne glassjonomery.
Możliwe są także złote wypełnienia zębów. Jednak to rozwiązanie nie jest obecnie zbyt popularne z uwagi na wysoki koszt oraz niską estetykę.
Wybór odpowiedniego rodzaju wypełnienia zęba zależy od pewnych czynników, takich jak wielkość i lokalizacja ubytku, budżet, oczekiwania estetyczne, czy trwałość materiału.
Jeśli nie wiesz, który rodzaj wypełnienia jest dla Ciebie najlepszy, nasi specjaliści służą pomocą! Umów się na wizytę, a pomożemy Ci wybrać estetyczne, trwałe, wygodne i dopasowane do Twojego problemu wypełnienie.
Jakie są wskazania do wypełnienia stomatologicznego?
Wypełnienia stomatologiczne stosuje się w celu przywrócenia funkcji oraz estetyki zęba. Wskazaniem może być przede wszystkim:
- próchnica – plomba zamyka ubytek, a tym samym chroni ząb przed dalszą degradacją i rozwojem infekcji,
- pęknięcia i złamania, uszkodzenia spowodowane erozją lub ścieraniem zębów – plomby pomagają także w przypadku uszkodzeń mechanicznych zębów,
- ubytki po leczeniu kanałowym – wypełniania wzmacniają zęby i przywracają ich funkcjonalność po leczeniu kanałowym,
- korekta estetyczna – wypełnienia kompozytowe mogą być stosowane też w celach estetycznych, np. do wyrównania kształtu zębów,
- wymiana starych wypełnień.
W jaki sposób zakłada się wypełnienie zęba?
Procedura wypełnienia zęba jest stosunkowo prosta. Najpierw stomatolog ocenia stan zęba i podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Jeśli to konieczne, podawane jest znieczulenie. Dalej ma miejsce odpowiednie ukształtowanie i oczyszczenie ubytku, czasem konieczne jest też nałożenie podkładu ochronnego.
Następnie stomatolog nakłada wybrany materiał wypełniający oraz utwardza go. Dalej wypełnienie jest odpowiednio formowane, wygładzone i polerowane.
Jak dbać o zęby po założeniu plomby?
Najczęściej bezpośrednio po nałożeniu wypełnienia zaleca się ograniczyć jedzenie. Jednak wytyczne mogą się różnić, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Poinformuje Cię o nich stomatolog podczas wizyty w gabinecie.
W późniejszym czasie dbanie o zęby po nałożeniu wypełnienia sprowadza się przede wszystkim do odpowiedniej higieny jamy ustnej – regularnego szczotkowania i nitkowania zębów. Ważne są także regularne wizyty kontrolne, dzięki którym można monitorować stan uzębienia.