Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Założenie aparatu ortodontycznego powinna poprzedzać m.in. wizyta u stomatologa, leczenie ewentualnych ubytków, wymiana plomb czy zabiegi higienizacyjne. Sprawdź, jak przygotować się do założenia aparatu, aby proces leczenia wad zgryzu przebiegł efektywnie.

 

Aparat ortodontyczny tylko na zdrowe zęby

Aparat ortodontyczny można założyć wyłącznie na w pełni zdrowe zęby. Konieczna jest więc wizyta u stomatologa i wyleczenie ewentualnych ubytków. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko leczenia zębów z założonym aparatem. Jeśli w trakcie kuracji powstają ubytki, aby je usunąć, konieczne jest czasowe zdjęcie aparatu, co wydłuża czas leczenia zgryzu oraz utrudnia leczenie ubytków.

 

Najpierw dentysta czy ortodonta? Możesz zacząć od wizyty u stomatologa – w końcu zęby powinny być zdrowe nie tylko wtedy, gdy chcesz założyć aparat. Jeśli w pierwszej kolejności udasz się do ortodonty, lekarz prawdopodobnie i tak zaleci Ci wykonanie przeglądu oraz zdjęcia RTG.
Więcej informacji o higienie i leczeniu zębów z aparatem ortodontycznym znajdziesz we wpisie: Próchnica u pacjenta noszącego aparat ortodontyczny – profilaktyka, leczenie.

 

Warto wiedzieć. Pierwsza wizyta u ortodonty

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty specjalista dokona dokładnego przeglądu zębów, przeprowadzi niezbędne badania, by ocenić ewentualne wady zgryzu, a także zaleci odpowiednie leczenie. Podczas badania ortodontycznego lekarz ustali konkretne potrzeby pacjenta, przedstawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Jeśli okaże się, że przed założeniem aparatu konieczne będzie wykonanie innych zabiegów, zaleci wizytę u odpowiedniego specjalisty.

 

Badanie ortodontyczne krok po kroku:

 

Badanie ortodontyczne rozpoczyna się zwykle od dokładnego wywiadu, którego celem jest ustalenie przyczyn zaburzeń.

 

Kolejny krok to badanie zewnątrzustne, polegające na ocenie symetrii twarzy czy pracy stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Badanie wewnątrzustne polega na policzeniu zębów oraz ocenie błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, języka, ślinianek i wędzidełek.

 

Kolejny krok to ocena zgryzu pacjenta. Lekarz sprawdza położenie szczęki i żuchwy względem siebie, ocenia szerokość szczęk.

 

Jeśli to potrzebne ortodonta zleca dodatkowe badania, takie jak pantomogram, cefalogram, fotografie oraz wyciski do gipsowych modeli dentystycznych.

 

Na kolejnej wizycie lekarz przedstawia plan leczenia wykonany na podstawie przeprowadzonych badań.

 

Wymiana plomb a założenie aparatu

Nawet jeśli Twoje zęby są zdrowe, ale w przeszłości zostały zaplombowane, warto zapytać dentystę o wymianę plomb na nowe. Dzięki temu ryzyko, że plomba wypadnie lub ulegnie uszkodzenia w trakcie noszenia aparatu, będzie znacznie mniejsze. Podobnie jak w przypadku leczenia ubytków, wymiana plomby w trakcie leczenia ortodontycznego jest możliwa, ale wiąże się często z wydłużeniem całego procesu.

 

Higienizacja zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego

Gdy zęby będą już wyleczone (albo gdy nie masz żadnych ubytków ani plomb do wymiany), należy wykonać zabiegi higienizacji zębów, które pozwolą pozbyć się kamienia nazębnego, osadu czy przebarwień z powierzchni zębów.

 

Piaskowanie wykonuje się przy użyciu piasku stomatologicznego oraz wody pod dużym ciśnieniem. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki (skalera). Oba zabiegi są uzależnione od ilości osadu i kamienia, jakie osadziły się na szkliwie, ale najczęściej można je wykonać podczas jednej wizyty. Więcej na temat wizyty u higienistki stomatologicznej przeczytasz we wpisie: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat wizyty higienizacyjnej.

 

Warto wiedzieć! Podczas wizyty higienizacyjnej możesz wykonać także polerowanie zębów i lakierowanie fluorem, co zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej w przyszłości.

 

Zdjęcie RTG zębów

Zdjęcie RTG jest wykonywane zawsze przed opracowaniem planu leczenia. Warto więc zrobić je przed pierwszą wizytą u ortodonty.

Jakie zdjęcia RTG trzeba wykonać? Najczęściej wymagane są dwa rodzaje: zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne. Nie wiesz, które zdjęcia będą potrzebne? Zadzwoń do Twojego gabinetu ortodontycznego i zapytaj. Jeśli zdecydujesz się na leczenie w Dental Protetica, jeszcze przed wizytą u lekarza stomatologa udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji. Wystarczy, że umówisz się na wizytę i powiesz, w jakim celu chcesz skonsultować się z ortodontą.

 

Wybór odpowiedniego aparatu

W porozumieniu z ortodontą wybierzesz najlepszy dla siebie aparat. Do wyboru masz różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które dzielą się na:

 

Aparaty stałe – wyjątkowo precyzyjne, działają przez 24 godziny na dobę. Skutecznie i trwale naprawiają wady zgryzu, bez konieczności zbytniego angażowania pacjenta. W czasie noszenia aparatu konieczne są regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz kontroluje przebieg leczenia i reguluje aparat. W naszej klinice dysponujemy różnymi rodzajami aparatów stałych. Są nimi aparaty metalowe, z kryształowymi zamkami oraz samoligaturujące (wykorzystują mniejszą siłę nacisku niż inne rodzaje aparatów).

 

Aparaty ruchome – stosowane przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Składają się z płyty akrylowej oraz drucianych elementów dopasowanych do kształtu zębów.
Więcej na temat rodzajów aparatów zakładanych w naszej klinice przeczytasz tutaj – aparaty ortodontyczne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami.

Inne aktualności