Aparaty ortodontyczne, rodzaje i dlaczego warto

Aparaty ortodontyczne, rodzaje i dlaczego warto

Aparaty ortodontyczne kojarzyły się wcześniej z bardzo niewygodnymi drutami albo równie nieestetycznymi wkładkami. Dzisiejsza ortodoncja poszła niezwykle naprzód jeśli chodzi o nowości w aparatach ortodontycznych. Można znaleźć nowoczesne rozwiązania nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Sprawdźmy jakie mamy możliwości oraz czemu warto nosić aparat ortodontyczny.

 

Czemu aparat ortodontyczny jest taki ważny?

 

Aparat ortodontyczny jest bardzo ważny, ponieważ niezwykle istotny jest nasz zgryz. Prawidłowe ustawienie zębów sprawia, że znacznie łatwiej jest nam gryźć. Dodatkowo zły zgryz wpływa na mowę, a także nasze samopoczucie. Lekarz ortodonta podkreśla, że zgryz ma wpływ na cały nasz organizm. Warto go zastosować jeśli chorujemy na bruksizm, mamy problem z mówieniem albo z jedzeniem. Możemy naprawić ustawienie zębów praktycznie w każdym wieku, nieprawdą więc jest, że aparaty ortodontyczne są przeznaczone wyłącznie dla dzieci.

 

Możemy wyróżnić aparaty czasowe, które można zdejmować np. na noc i posiadają specjalną wkładkę na podniebienie, a także na aparaty ortodontyczne stałe, które mocowane są na co najmniej rok do zębów za pomocą specjalnych drutów. Obecnie są również bardziej nowoczesne metody leczenia nieprawidłowego zgryzu.

 

Wkładki ortodontyczne Invisalign – czym się wyróżniają?

 

Nowoczesne aparaty ortodontyczne to przeźroczyste i dobrze dopasowane do naszych zębów wkładki. Można z ich pomocą leczyć również dość zaawansowaną wadę zgryzu. Dzięki gładkiej powierzchni nie uszkadzają one skóry, tak jak mogły robić to starego typu aparaty. Dodatkowo są one bardzo dyskretne, praktycznie niewidoczne. Można je samodzielnie zdejmować i zakładać już po posiłku. To zmniejsza również koszty leczenia, ponieważ nie potrzeba kupować nowych gumek do aparatu, czy specjalnej szczoteczki do zębów. Higiena jamy ustnej jest z nimi znacznie prostsza, ponieważ możliwe jest dokładne umycie zębów oraz ich nitkowanie, co przeciwdziała próchnicy i odkładaniu się jedzenia między zębami. Dodatkowo wkładki te mogą być noszone wyłącznie przez kilka miesięcy, a nie nawet dwa lata, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

 

Pacjenci noszący te wkładki przede wszystkim cenią sobie ich komfort w noszeniu oraz fakt, że są dyskretne. Idealne dopasowanie sprawia, że aparat ten nie daje odczuć bólowych. Nie odczuwa się również siły, jaka jest napierana na zęby oraz nie ma uczucia rotacji. Zęby przesuwane są w delikatny sposób, który jest dla nas niewyczuwalny.

 

Wykonane są z termoplastycznego materiału, który dopasowany jest idealnie do zębów. Polecany jest przy szparowatości, a także pomocny przy tzw. przodozgryzie oraz przy krzyżowym lub otwartym zgryzie.

Aparat jest dobierany dzięki bardzo dokładnemu skanerowi 3D, który sprawdza ułożenie zębów w różnych płaszczyznach.

 

Przy noszeniu wkładek przez co najmniej 22 godziny dziennie mamy pewność, że zęby będą miały dobre położenie już po 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania aparatu.

Prawidłowy zgryz może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Znacznie prostsza jest higiena zębów, które mają prawidłowe ułożenie. Również możemy zapobiec próchnicy, a także innym schorzeniom takim nawet jak udar, czy zawal serca, które nie są łączone z naszym uzębieniem. Zły zgryz doprowadza do bólów głowy oraz bólu kręgosłupa, w tym również odcinka szyjnego.

Inne aktualności

Białe plamki na zębach. Skąd się biorą i jak je usunąć?

Białe plamki na zębach. Skąd się biorą i jak je usunąć?

W artykule znajdziesz informacje o przyczynach powstawania białych plamek na zębach: od fluorozy, po demineralizację, urazy szkliwa, aż do hipoplazji, niedoboru witamin i minerałów. Dowiesz się wszystkiego na temat skutecznych metod leczenia. Znajdziesz też wskazówki, dotyczące profilaktyki tego rodzaju zmian.
error: Content is protected !!