Lapisowanie zębów u dzieci – dlaczego leczenie mleczaków jest ważne?

Lapisowanie zębów u dzieci – dlaczego leczenie mleczaków jest ważne?

Zapraszamy na lapisowanie zębów u najmłodszych Pacjentów Warszawa, Białołęka – Sprawdź dlaczego warto.

Bardzo ważne jest, by dbać o zdrowie zębów mlecznych i nie dopuścić do powiększania się zmian próchniczych. Nieleczona próchnica może bowiem prowadzić do poważniejszych zmian w jamie ustnej, także w zębach stałych, dziąsłach czy kościach żuchwy. Sposobem na zapobieganie rozwojowi próchnicy jest lapisowanie – bezbolesny i krótki zabieg, który wykonuje się go nawet u najmłodszych pacjentów.

 

Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?

Przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo „przecież i tak wypadną”, jest nie tylko błędne, ale i szkodliwe. W rozwoju jamy ustnej bardzo ważną rolę odgrywają właśnie mleczaki. To one w znacznym stopniu decydują o prawidłowej formie uzębienia. Wystarczy przedwczesny brak choćby jednego zęba mlecznego, by stałe zęby wyrastały w niewłaściwych miejscach i by u dziecka rozwijały się wady całego zgryzu. Te z kolei mogą skutkować m.in. problemami z dykcją, bólami w okolicy szczęki czy koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego.

Prawidłowo wyrżnięte, zdrowe mleczaki nie tylko są kluczem do zgryzu bez wad, ale też umożliwiają maluchom prawidłowy rozwój aparatu mowy. Zdrowe zęby pozwalają prawidłowo przeżuwać pokarm, który później jest odpowiednio trawiony (z kolei nieprawidłowe przeżuwanie może prowadzić do bóli brzucha czy biegunek). Poza tym dzięki mleczakom dzieci mogą wyrabiać nawyk dbania o higienę zębów.

Co istotne, zęby mleczne są znacznie słabsze niż stałe, przez co próchnica może atakować je szybko. Nieleczona może prowadzić do powstawania i rozprzestrzeniania się zakażeń.

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów leczenia zmian próchnicowych jest lapisowanie zębów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zabiegowi.

Lapisowanie, czyli impregnacja zębów – na czym polega? Zalety i wady zabiegu

Lapisowanie to zabieg, który wykorzystuje się do leczenia ubytków w zębach mlecznych. Ma on na celu impregnację mleczaków zajętych próchnicą. Polega na nasączaniu zębów specjalnym środkiem z azotanem srebra (nazywa się go także lapisem i to właśnie stąd wzięła się nazwa zabiegu), który wzmacnia zęby i działa bakteriobójczo. Zabieg wykonuje się m.in. wtedy, gdy nie można użyć tradycyjnego wypełnienia (np. przy próchnicy butelkowej – wówczas ubytki mogą być na tyle głębokie, że plomby mogłyby wypaść z zębów).

 

Zalety lapisowania

Lapisowanie hamuje rozwój próchnicy i dalsze rozprzestrzenianie się zmian w jamie ustnej dziecka.
Zabieg można przeprowadzić w bardzo wczesnym wieku. Dzięki temu istnieje możliwość zahamowania próchnicy w najmłodszych dzieci.
Pozwala uchronić przed koniecznością usunięcia zębów mlecznych, zanim przyjdzie naturalny moment na ich wypadanie.

Lapisowanie jest całkowicie bezbolesne i przeprowadza się je w krótkim czasie. Dzięki temu zabieg sprawdza się także w przypadku maluchów, które boją się borowania, są niecierpliwe i ruchliwe.

Wady lapisowania

Jedyną niedogodnością lapisowania jest zmiana koloru zębów dotkniętych próchnicą. Lapis podczas impregnacji zabarwia zęby z ubytkami na czarno. Kolor zdrowych zębów się nie zmienia, dlatego jeśli próchnica nie jest jeszcze mocno rozprzestrzeniona, zabarwienie zębów na czarno nie będzie mocno widoczne.
Do lapisowania można wykorzystać także inny środek impregnujący, który nie zabarwia zębów (np. chlorek cynku), jednak to właśnie lapis – czyli azotan srebra – jest najskuteczniejszy w hamowaniu próchnicy.

 

Jak przebiega zabieg lapisowania?

Lapisowanie jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym. Rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zęba lub zębów (w zależności od tego, jaki obszar jest zajęty przez próchnicę). Zęby czyści się za pomocą wody utlenionej. Następnie stomatolog wykonuje dezynfekcję, a potem nasącza ząb lub zęby azotanem srebra.
Lapisowanie daje najlepsze efekty, gdy zabieg powtórzy się kilkukrotnie w ciągu kolejnych tygodni. Zdarza się też, że zęby impregnuje się kilkakrotnie podczas jednej wizyty. Taka metoda bywa mniej stresująca dla części małych pacjentów.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic i szukasz dobrego stomatologa dla swojego dziecka, zapraszamy Cię do naszej kliniki. Zadbamy o to, by Twój maluch czuł się u nas bezpiecznie i komfortowo. Wierzymy, że wizyta u dentysty może być dla dziecka zabawą. Przed docelową wizytą możecie przyjść także na wizytę adaptacyjną. Zapraszamy do kontaktu!

Inne aktualności